019.60X2.40-N70
Metric 70A Black Nitrile O-Ring, 2.40 X 19.60 X 24.40
Part #:
019.60X2.40-N70
Min. Order Qty: 1
Brand: HPSI
loading
loading
HPSI
Made from 70A nitrile (NBR), these metric O-rings resist grease, hydraulic oil, motor oil, mild chemicals, and water but are not suitable for brake fluid. Unlike the 568 series O-rings, these metric rings are sized by actual inner diameter and cross section. Their simple design makes an effective and reliable seal when properly installed. Bulk discounts are available for large quantity purchases.
Cross Section      :      2.40 mm
Inside Diameter      :      19.60 mm
Material      :      70A Nitrile
Outside Diameter      :      24.40 mm
Part Number      :      (ID)X(CS)
Temperature Range      :      -40° to 220°F
    • HPSI
    • V-Packing, 2-1/4 X 3, Bottom Adaptor
    • V37-2.25M
    • Metric 70A Black Nitrile O-Ring, 2.40 X 7.60 X 12.40