PS914-8500-375
PS914 Nylon Step Cut Piston Seal, 8.500 X 7.740 X 0.370
Part #:
PS914-8500-375
Min. Order Qty: 1
Brand: HPSI
loading
loading
HPSI
Bore Diameter      :      8.500 in
Groove Diameter      :      7.740 in
Groove Width      :      0.377 in
Material      :      Glass Filled Nylon/Nitrile
Part Number      :      (Piston Seal)(Type of Seal)-(Size)-(Groove Width)
Pressure Range      :      0 TO 6,000 PSI