139NBR70
70A Nitrile O-Ring Cord Stock, 0.139" CS
Part #:
139NBR70
Min. Order Qty: 1
Brand: HPSI
loading
loading
HPSI
Made from the same 70A nitrile material as our O-rings, cord stock is sold by the foot and available in cross sections ranging from 1/16” to 3/4”. Stocked in rolls up to 500 feet in length, O-ring cord can be cut to length and vulcanized with adhesive for custom sealing solutions. Not recommended for use with brake fluid.
Cross Section      :      0.139 in
Material      :      70A Nitrile (Buna-N) Rubber
Part Number      :      (C/S)(70 Duro NBR)
Temperature Range      :      -40° to 240°F
  • Ideal for custom O-rings and seals
  • Resists oil, grease, and hydraulic fluids
  • Flexible and easy to cut to length
    • HPSI
    • V-Packing, 2-1/4 X 3, Bottom Adaptor
    • V37-2.25M
    • Metric 70A Black Nitrile O-Ring, 2.40 X 19.60 X 24.40